Jak sortować, żeby nie zwariować?

Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego polegająca na zmniejszeniu ilości odpadów. Od utylizacji różni się tym, że odpady nie są niszczone (spalane), lecz ponownie przetwarzane z surowców wtórnych: szkła, tworzyw sztucznych, papieru i metali. Odzyskane surowce mogą być wykorzystane ponownie, niektóre z nich (np. papier) można przetwarzać kilka–kilkanaście razy, a inne (np. aluminium czy szkło) bez końca. Podstawą recyklingu jest dokładna segregacja odpadów.
Odpady komunalne nadające się do przetworzenia można podzielić na cztery podstawowe grupy: plastik, papier, szkło i metale. Najgroźniejsze są tworzywa sztuczne – ich proces rozkładu wynosi nawet kilka tysięcy lat. Jeśli odpady lądują gdzie popadnie, koszty dla środowiska naturalnego (a w konsekwencji – dla nas wszystkich) są opłakane.
Trzeba działać szybko i konsekwentnie, bo konsumujemy coraz więcej, a więc i liczba wytwarzanych odpadów stale rośnie. Rezygnacja z recyklingu to wyrzucanie do kosza ogromnych pieniędzy – na surowce i energię potrzebną do wyprodukowania kolejnych rzeczy.
Im więcej śmieci, których nie przetwarzamy, tym więcej miejsca potrzeba na ich bezsensowne przechowywanie.
Produkowanie rzeczy z surowców zamiast w wyniku recyklingu to zużywanie zasobów przyszłych pokoleń.

Skoro jest to takie istotne, to dlaczego nie wszyscy segregują? Może dlatego, że nie jest dla wszystkich jasne, który odpad należy wrzucić do którego pojemnika. Wszystkie zasady segregacji są jednak od dawna określone i zanim je zapamiętasz, możesz korzystać z naklejonych na pojemniki list z wyszczególnionymi produktami.
Dodatkowo, aby Ci to ułatwić, STENA Eko Stacja wydała e-book „Jak sortować, żeby nie zwariować?” okładka)
Do pobrania bezpłatnie TUTAJ

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s