Bioderadowalna odzież z metanu

Kalifornijska firma Mango Materials ma nadzieję, że możliwe będzie użycie #metanu do produkcji biodegrowalnego #poliestru na większą skalę.

Mango_1280x750

#Metan jest używany jako paliwo, wchodzi w skład tworzyw sztucznych oraz nawozów, Ale jest także gazem cieplarnianym, który magazynuje 25 razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla. Już od dawna poszukuje się metod mających na celu poprawę procesu wychwytywania metanu i monitorowania jego emisji. Mango Materials odkryła nowe zastosowanie metanu jako składnika do produkcji biodegradowalnej odzieży.

W pewnych warunkach różne typy bakterii mogą tworzyć tworzywa sztuczne zwane polihydroksyalkanianami lub PHA. W celu produkcji polihydroksyalkanianów hoduje się kultury bakterii, na przykład Alcaligenes eutrophus, aż ich populacja osiągnie odpowiedni poziom. Wówczas zmienia się skład pożywki, aby zmusić bakterię do syntezy PHA. Powstałe PHA może stanowić nawet 80% suchej masy.

Te włókna można następnie zbierać z bakterii, uprzędzić, a następnie utkać w tkaninę. Pomimo tego, że obecnie bardziej kosztowne jest wytwarzanie PHA niż produkcja tworzyw sztucznych z ropy naftowej, to Mango Materials chce obniżyć cenę produkcji PHA do poziomów opłacalnych wykorzystując własnie metan do karmienia bakterii.

Polimery PHA są termoplastyczne i, w zależności od ich składu chemicznego, ciągliwe oraz mniej lub bardziej elastyczne.

Są odporne na działanie promieniowania UV, w przeciwieństwie do innych biopolimerów jak polilaktyd. Wykazuje niską przepuszczalność wilgoci. Taka wyprodukowana przez bakterie odzież jest w pełni biodegradowalna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s