Kawiarnie oszukują nas mówiąc, że papierowe kubki są recyclingowane. Tylko 1% trafia z powrotem do obiegu.

Parlamentarzyści brytyjscy wezwali właśnie do podjęcia działań mających na celu uporanie się z górą nienadających się do recyclingu papierowych kubków po kawie. Żądają wprowadzenia obowiązkowej opłaty 25p za każdy papierowy kubek – jak czytamy w Independent

garbage-2484791_960_720

Członkowie wpływowej Commons commitee uderzają w wielkie sieci kawowe. Jeśli w ciągu pięciu sieciówki nie podejmą dopowiednich działań, aby wszystkie kubki papierowe poddawać recyclingowi, należy nałożyć na nie całkowity zakaz.

W raporcie opublikowanym 5 stycznia 2018 r. Commons commitee, stwierdziło, że rząd brytyjski „siedzi z założonymi rękami” kiedy w kraju wyrzuca się rocznie 2,5 miliarda jednorazowych kubków.

Znajdujące sie aktualnie w obrocie papierowe kubki pokryte są od środka cienką warstwą polietylenu (plastiku), co zapobiega przeciekaniu kawy, ale tym samym unimożliwia recycling na szeroką skalę. W UK tylko jedna firma jest w stanie oddzielić papier od plastiku i ponownie wprowadzić kubki w postaci surowców do obiegu. Reszta staje się odpadem.

Wraz z rozwijającą się brytyjską kulturą kawową uwaga skupiła się na rosnącym problemie trudnych do recyklingu kubeczków, które zaśmiecają ulice i zatykają systemy utylizacji odpadów.

Sieć „Pret A Manager” udziela zniżek klientom, którzy przychodzą z własnym kubkiem. #Starbucks zapowiedział, że firma rozpocznie trzymiesięczny program pilotażowy w czasie którego będą pobierać dodatkową opłatę 5p za papierowe kubki w 25 kawiarniach w Londynie dodając, że ich próba podjęta w 2016 roku (zniżka 50 pensów dla klientów używających kubków wielokrotnego użytku) nie wpłynęła znacząco na zmianę zachowań klientów. Tylko 1,8 proc. Klientów korzysta obecnie z filiżanek nadających się do recyklingu.

Kłopot w tym, że uwierzyliśmy kawiarniom, kóre wmówiły nam, że ich kubki można poddać recyklingowi i sami nie uważamy tego ża problem. Mniej niż 1% z nich trafia ponownie do obiegu.

To są nasze śmieci, nie ich. Ale też nasze wybory konsumenckie. Sprawdź jak być Zero Waste, #zwlasnymkubkiem

Źródło: Independent

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s